Nemokamas VPN - ką vertėtų žinoti prieš pradedant naudoti?

Interneto vartotojai, pradėję rūpintis savo saugumu ir privatumu, natūraliai ieško ne tik patikimų, bet ir kuo mažiau jų kišenę patuštinančių būdų apsisaugoti. Sulaukiame klausimų, kam mokėti už VPN ryšį, jei galima naudotis nemokamu VPN ir kaip išsirinkti geriausią iš siūlomų variantų.

Prieš pradedant lyginti mokamą ir nemokamą VPN, visų pirma atsakymas būtų toks: visiškai nemokamų daiktų ir paslaugų šiais laikais tiesiog nebūna. Ne išimtis ir vadinamas “nemokamas” VPN. Nemokamai Jūs gausite galbūt kažkokią dalį paslaugos, o galbūt paslaugą su akivaizdžiais trūkumais. Nemokamai galima išbandyti skirtingus VPN tiekėjus, palyginti jų paslaugos kokybę, dar nemokamai galima naudotis VPN retkarčiais, tai yra, jei Jums nerekia VPN kasdien, o tik labai retais atvejais (jei atvirai, tai nelabai įsivaizduojam tokios situacijos realiame gyvenime – arba saugome savo privatumą visada, arba nesaugome visai), tačiau jei norite naudotis visais VPN privalumais ir saugiai jaustis bet kuriuo naudojimosi internetu metu, vis tik galų gale Jums bus pasiūlyta susimokėti už paslaugą. Ir tai nėra kažkokia kosminė suma, šiuo metu rinkoje egzistuoja nemažai ypač kokybiškų VPN už ne daugiau kaip 3-6 eurus per mėnesį.

Tiek mokamos, tiek nemokamos VPN paslaugos tiekėjai teigia, jog jie siekia užtikrinti savo klientų saugumąm privatumą bei anonimiškumą, žada didelį ar bent jau pakankamą VPN greitį, gerą ir greitą klientų aptarnavimą. Tačiau labai lengva pastebėti, kad nemokamo VPN tiekėjams nevisuomet pavyksta laikytis visų pažadų.

  • Saugumas

Daugelis nemokamų VPN naudoja protokolus, kurie nėra 100% saugūs. Dažniausiai naudojamas PPTP protokolas – vienas iš seniausiai sukurtų VPN protokolų, naudojamas maždaug nuo Windows 95 laikų. PPTP protokolas yra pakankamai greitas ir jį lengvą įsidiegti, tačiau pagrindinis jo minusas yra tas, jog jis turi rimtų saugumo spragų. Nuo pat PPTP VPN sukūrimo pradžios, užregistruota nemažai įsilaužimų į interneto vartotojų kompiuterius, todėl šis protokolas yra geriau negu nenaudoti visiškai jokios apsaugos, bet jį rekomenduojama naudoti tik tuomet, jei Jums saugumas nėra vienas svarbiausių dalykų naudojantis internetu.  

  • Patikimumas

Kaip jau galėjote nuspėti, nemokamas VPN gali būti mažiau patikimas. Kadangi naudojate nemokamą paslaugą, vadinasi, įmonė greičiausiai turi ribotą biudžetą produkto kokybės tobulinimui, o tai dažniausiai reiškia, jog mažiau investuojama į serverius ir jie nėra atnaujinti. Jei Jūsų pagrindinis tikslas naudojant VPN yra saugumas, tuomet greičiausiai ieškosite patikimo partnerio, kuris galėtų tai užtikrinti. Deja, seni ir perkrauti serveriai turi didelį potencialą dažnai strigti, o tai ne tik lėtina interneto greitį, tačiau bet koks ryšio sutrikimas sukelia saugumo riziką. Saugumui užtikrinti reikalingas stabilus, nepertraukiamas sistemos pasiekiamumas, nuolatinės programinės įrangos atnaujinimas, serverio apkrovos valdymas. Jei ketinate naudotis nemokamu VPN, įsitikinkite, jog pasirinkitas tiekėjas gali tai garantuoti.

  • Greitis

Ar vis dar atsimenate tuos laikus, kai norint atsisiųsti paprastą dainą, galėdavote užstatyti siuntimą ir eiti į darbą, o grižę vakare jau pagaliau rastumėte dainą savo kompiuteryje (žinoma, jei vidury siuntimo nebūtų nutrūkęs ryšys). Kas neatsimena, tas turbūt ir neįsivaizduoja, kad galėjo taip būti. Interneto greitis šiandieniniame pasaulyje yra savaime suprantamas dalykas, net minimalus greičio sumažėjimas mums sukelia susierzinimą. Kad pradėtumėte naudotis kokybišku VPN, neturėtumėte užtrukti begalybę – prisijungimas prie nuotolinio serverio, duomenų užšifravimas turėtų įvykti vos Jums paspaudus reikiamus mygtukus, taigi tapti anonimišku Jums turėtų užtekti kelių sekundžių. Deja, daugumą nemokamo VPN tiekėjų negali to pasiūlyti – negana to, jog prisijungimas prie nemokamo VPN užtrunka lėčiau, tačiau prisijungus galima pastebėti ir stipriai sumažėjusį interneto greitį. 

Dar viena staigmena, kurios galima sulaukti iš nemokamųVPN ryšio tiekėjų – tai greitas ryšys tam tikram duomenų kiekiui. Jį išnaudojus, interneto greitis sumažėja taip, jog tampa tiesiog neįmanoma naudotis internetu (net nekalbam apie filmų žiūrėjimą). Jei norite “atgauti” interneto greitį, deja, bet galiausiai vis tiek teks susimokėti.

  • Klientų aptarnavimas

Geras klientų aptarnavimas yra labai svarbus bet kokiam verslui. Nesvarbu, ar įmonė orientuota į fizinį vartotoją ar tai verslas verslui, klientas visuomet tikisi, jog bet kokie nesklandumai bus išspręsti nedelsiant. Dauguma nemokamo VPN ryšio tiekėjų net neturi klientų aptarnavimo padalinio, nes tai jiems tiesiog neapsimoka. Tačiau Jums kaip klientui tai yra be galo svarbu. Perspektyva, jog iškilus klausimams nesulauksite atsakymų ir tuo labiau pagalbos, neatrodo viliojanti, o ypač kai kalbama apie saugumą. 

Visi be išimties mokamo VPN tiekėjai turi klientų aptarnavimo komandas – vieni geresnes, kiti blogesnes, tačiau iškilus klausimams Jūs galite ieškoti pagalbos dažniausiai bet kuriuo paros metu. Geriausiais pripažintais VPN tiekėjais komandose dirba ypač stiprūs klientų aptarnavimo atstovai, ekspertai, puikiai nusimanantys savo srityje – jie gali ne tik Jums padėti išspręsti problemą, bet ir patarti, pakonsultuoti, kaip pagerinti VPN ryšio naudojimosi patirtį.

  • Anonimiškumas

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės nusprendžia naudotis VPN – tai noras išlikti anonimiškiems. Jūs nenorite, jog vyriausybinės organizacijos ar įvairios korporacijos sektų kiekvieną Jūsų žingsnį internete.

Vienas neigiamas mokamo VPN aspektas yra paslaugos apmokėjimas. Taip, Jūs perskaitėte teisingai. Jūs norite išlikti anonimišku, tačiau apmokėdami už VPN paslaugas, pateikiate savo vardą ir pavardę, kortelės duomenis, kartais net ir adresą. Nereikia būti patyrusiu detektyvu, jog suinteresuotas asmuo rastų Jus pagal pateiktus apmokėjimo duomenis. Žinoma, visi mokamo VPN tiekėjai teigia, jog Jūsų asmeniniai duomenys niekada nebus atskleisti ir dažniausiai turėtumėte pasitikėti jais, nes vis tik anonimiškumo garantija yra jų verslo pagrindinis ir vienintelis tikslas. Tačiau tradiciniai apmokėjimo būdai, deja, yra akivaizdi rizika privatumui. Galbūt todėl kai kurie VPN tiekėjai jau siūlo apmokėjimus ir crypto valiutomis, nes mokant jomis atsekti iki konkretaus žmogaus šiai dienai yra sunkiai įmanoma.

Nemokami VPN šios apmokėjimo problemos neturi, nes.. jie tiesiog yra nemokami. Bet nemokamos paslaugos irgi turi savo kainą – kai kuriuos punktus jau aptarėme šiame straipsnyje. Be paminėtų anksčiau, taip pat yra galimybė, jog nemokamo VPN tiekėjai Jus atakuos reklamomis arba parduos duomenis apie Jūsų naršymo įpročius trečiosioms šalims, taigi galutinis rezultatas – jūsų anonimiškumas – nebus pasiektas.

  • Serverių skaičius ir lokacijos

Renkantis mokamą VPN ryšio tiekėją, visuomet rekomenduojama pasidomėti, kiek serverių jie turi ir kokiose pasaulio vietose serveriai yra išdėstyti. Serverių skaičius ir lokacijų įvairovė lemia ne tik prisijungimo greitį ir patogumą, tai taip pat daro poveikį ir Jūsų anonimiškumui bei saugumui. Nemokamos VPN paslaugos tiekėjai neabejotinai turės daug mažesnį kiekį serverių, nes modernūs, nauji, galingi serveriai ir jų priežiūra yra ganėtinai brangu.