Viešo interneto pavojai ir kaip jų išvengti

Šiame straispnyje aptarsime pavojus, susijusius su viešojo, neapsaugoto interneto naudojimu. Taip pat aptarsime, kaip galite apsaugoti save ir savo artimuosius, jei bent teoriškai žinosite apie neapsaugoto WI-Fi keliamas grėsmes. Nesijaudinkite, jei nesate informacinių technologijų ekspertas, pasistengsime viską paaiškinti nenaudodami per daug techninių savokų, kuo suprantamesne kalba žmogui, neturinčiam patirties šioje srityje.

Pradėkime nuo paprasto klausimo: kas yra viešasis, neapsaugotas interneto ryšys? Dauguma interneto ryšių, naudojamų namuose ar darbovietėje yra apsaugoti ilgais ir sudėtingais slaptažodžiais. Tai apsunkina (tačiau visiškai neapsaugo) įsilaužimo galimybę. Tačiau jei kada buvote bet kokios šalies oro uoste, o taip pat ir daugumoje kavinių, prekybos centruose, viešojoje bibliotekoje, viešbučiuose galbūt bandėte prisijungti prie nemokamo, neapsaugoto Wi-Fi, kur nereikia įvesti jokio slaptažodžio, kartais tiesiog paprašoma suvesti savo elektroninį paštą, galbūt savo vardą ar amžių, sutikti su naudojimosi taisyklėmis ir viskas – Jūs jau internete. Toks internetas yra vadinamas viešuoju ir taip, jis tikrai yra patogus ir gana greitas, ir kaip gerai, kad Jūs neturėdamas ką veikti, belaukiant lėktuvo ar gerdamas arbatą kavinėje, galite pasitikrinti savo Facebook paskyrą, atsakyti į porą laiškų, galbūt net pasitikrinti, ar kaimynas pagaliau grąžino skolą. 
 
Tačiau, naudojantis neapsaugotu interneto ryšiu, viskas, ką Jūs veikiate, visi Jūsų laiškai, žinutės, bankinė informacija, yra tarsi ant delno bet kam, kas moka įsilaužti į neapsaugotą ryšį. Jeigu dabar galvojate, jog tam reikia patirties, sugebėjimų, technologijų išmanymo, deja, labai klystate. Internete galima rasti aprašymų ir net filmuotos medžiagos, “mokančios”, kaip įsilaužti į viešąjį, neapsaugotą internetą. Tai yra taip lengva, jog į Jūsų kompiuterį ar telefoną galėtų įsilaužti net pradinukas (tikrai neperdedame, 2015 metais septynmetė britė, naudodamasi internete rastomis pamokomis, įsilaužė į viešąjį Wi-Fi per dešimt minučių).
 

Jei vis tik nusprendėte pasinaudoti viešuoju internetu, ką reikėtų žinoti?

Įsitikinkite, jog jungiatės prie teisingo interneto ryšio

Visų pirma, įsitikinkite, jog jungiatės prie tikrai egzistuojančio viešojo interneto. Dažnai, žmonės pamatę žodžius “Free Wi-Fi” (liet. “nemokamas internetas”), net nesusimąstę pirmiausiai renkasi šį variantą. Taip pat nepatingėkite atidžiai perskaityti viso interneto ryšio pavadinimo, nespauskite “jungtis” vos užmetę akį į pavadinimą. Pirmiausia Jūs turėtumėte pasitikrinti su įstaigos darbuotoju (tarkim oro uoste ar McDonald’s), ar tas nemokamas internetas, kurį Jūs matote tikrai priklauso būtent tai įstaigai. Nes, pavyzdžiui, internetinio ryšio pavadinimas McDonald’s gali būti tikras, o šalia esantis MacDonald gali būti sugalvotas internetinių įsilaužėlių – netyčia pasirinkus klaidingai, didelė tikimybė, jog į Jūsų įrenginį bus įsilaužta. 
 

Naršykite portaluose, kurie nereikalauja prisijungimo duomenų

Naudodamiesi viešuoju internetu, pasistenkite apsiriboti paprastu naršymu, naudokite portalus, kurie nereikalauja Jūsų asmeninės informacijos, tokios kaip elektroninis paštas ar slaptažodis. Internetiniai įsilaužėliai, stebintys tinklo srautus, tik ir laukia, kada Jūs atskleisite savo slaptažodį, tiesiog prisijungdami prie savo pašto ar socialinių tinklų paskyros. Tačiau turėkite galvoje, jog dauguma aplikacijų Jūsų išmaniajame telefone prisijungs prie portalų automatiškai, jei Jūs pats nepakeisite privatumo nustatymų ar tiesiog neišjungsite interneto. Todėl dar vienas iš patarimų būtų tiesiog išjungti automatinį prisijungimą prie interneto, kai neketinate juo naudotis – taip ne tik apsaugosite savo įrenginius nuo bereikalingų prisijungimų, bet tuo pačiu ir prailginsite baterijos darbo laiką.

Išjunkite duomenų bendrinimą (informacijos dalijimasi) su kitais įrenginais

Būkite tikri, jog naudojantis neapsaugotu internetu, nesidalinate savo kompiuterio turiniu su kitais kompiuteriais ar mobiliaisiais įrenginiais. Patikrinkite, ar informacijos dalinimasis išjungtas kompiuterio nustatymuose.
 
Kaip išjungti informacijos dalijimasi MacBook’e? 
Spauskite and Apple ikonėlės kompiuterio lango viršuje kairėje pusėje, pasirinkite “System Preferences”, tuomet spauskite “Sharing”. Atsidariusiame lange pasirinkite “File Sharing” kairiajame lango šone, pažymėkite “Public Folder” ir spauskite minuso ženkliuką.

Patvirtinkite, jog tikrai norite sustabdyti informacijos dalijimasi, paspausdami “OK”.

Pakeitimai išsaugomi nedelsiant, Jūsų viešasis aplankas nebebus matomas visiems norintiems, o tik tiems, kurie turi informacijos bendrinimo prisijungimą prie Jūsų mobilaus įrenginio.

Kaip sustabdyti informacijos dalijimasi naudojantis Windows 10? 

Spauskite ant Windows ikonėlės, tuomet eikite į Nustatymus “Settings”, ieškokite “Network and Sharing Center”, toliau Tinklas ir Internetas “Network and Internet” ir spauskite “Wi-Fi”. Eikite žemyn, kol pamatysite “Advanced sharing settings”. Pasirinkite “Turn of network discovery” ir “Turn of file and printer sharing”. Išsaugokite pakeitimus.

Junkitės prie portalų, turinčių SSL sertifikatą

Visų pirma, kas yra SSL sertifikatas? Pats SSL sertifikatas yra tik failas su kriptografiniu raktu, tačiau jis atlieka labai svarbią užduotį – užkoduoja ir atkoduoja informaciją, perduodamą tarp serverio ir naršyklės. Portalo savininkai, norėdamai gauti SSL sertifikatą, turi įrodyti, jog jie turi teisę naudotis domenu, o tai jau vienas žingsnis portalo naudotojų saugumo link. Įdiegus sertifikatą, portalo vartotojų naršyklė su serveriu susijungia saugiu HTTPS protokolu. Prie tokių portalų internetinio adreso rodoma spynelės ikonėlė, kuri reiškia, jog prisijungimas prie šios svetainės yra saugus.

Daugelis žmonių net nepastebi, jog kai kurie portalai savo adrese turi http protokolą (kuris yra populiaresnis už https, tačiau nėra saugus), o kai kurie https protokolą. Jei rūpinatės savo saugumu ir privatumu, bent jau įsitikinkite, jog jungdamiesi prie portalų, kurie reikalauja Jūsų asmeninių duomenų (pvz. elektroninio pašto, slaptažodžio, kreditinės kortelės duomenų), jungiatės tik prie tų, kurie naudoja https protokolą ir taip bent kažkiek prisideda prie savo klientų saugumo.

Junkitės prie neapsaugoto interneto per VPN

VPN programos įdiegimas leidžia prisijungti prie bet kokio neapsaugoto „Wi-Fi“ tinklo, užtikrindamas, kad jūsų ryšys yra užšifruotas ir saugus nuo smalsių akių, bandančių stebėti ar pavogti jūsų prisijungimus, kreditinės kortelės duomenis ar bet kokią kitą svarbią informaciją.

Daugiau informacijos apie VPN ryšį galite rasti straipsnyje “Kas yra VPN?”

Jei neturite įsigiję VPN, įsitikinkite, jog esate įsijungęs kompiuterio ugniasienę (angl. “Firewall”). 

Ugniasienė – tai tiesiog programa, kuri veikia tarsi siena, atskirianti kompiuterį nuo interneto. Jei įeinantys ar išeinantys duomenys atrodo įtartini ar keliantys grėsmę, jie užblokuojami prieš patenkant į kompiuterį ar iškeliaujant iš jo. Gera žinia yra ta, jog šiais laikais ugniasienę turi beveik visos operacinės sistemos, todėl didelė tikimybė, jog ji yra ir Jūsų įrenginyje. Jei jau patys gamintojai siūlo šią saugumo priemonę, kodėl gi ja nepasinaudoti? Įsijungti “Firewall” išties paprasta, tiek iš macOS, tiek iš Windows kompiuterių.

Įsidiekite antivirusinę programą.

Jūsų kompiuteriui tikrai reikia antivirusinės programos, nepriklausomai nuo to, kaip “saugiai” ir “atsakingai” Jūs naršote internete. Deja, net ir labai saugus naršymas negali Jūsų apsaugoti nuo virusų ir įvairių kenkėjiškų programų, nes internetiniai įsilaužėliai kasdien sugalvoja naujų būdų kaip nulaužti bet kokio sudėtingumo slaptažodžius ir kaip apeiti bet kokio stiprumo apsaugas. 

Antivirusinės programos, blokuojančios jau esančius virusus Jūsų kompiuteryje, o taip pat programos, kurios apskritai neleidžia virusams patekti į Jūsų kompiuterį, yra labai plati tema. Norint išsirinkti geriausią įmanomą apsaugą, tikrai rekomenduojame skirti laiko ir panaršyti internete – čia galima rasti aprašymus apie visas geriausias ir populiariausias programas, paskaityti jų įvertinimus, pliusus ir minusus ir išsirinkti jums geriausiai tinkančią. 

Anksčiau buvo teigta, jog antivirusinės programos nereikalingos macOS naudotojams, nes šios operacinės sistemos yra saugios ir į jas praktiškai neįmanoma įsilaužti. Tai nėra visiškai tiesa. Iš tikrųjų, nėra jokių techninių priežasčių, kodėl nebūtų galima įsilaužti į Mac kompiuterius. Taip, į juos įsilaužti yra sunkiau, nes vien jau Apple sprendimas leisti žmonėms savo kompiuteriuose ar kituose mobiliuosiuose įrenginiuose įsidiegti tik Apple patvirtintas programines įrangas stipriai apsaugo nuo virusų invazijos, tačiau virusų kūrėjų tobulėjimui nėra ribų, todėl geriau apsaugoti savo kompiuterį šiandien, nei gailėtis tuomet, kai virusas jau bus jame. Ypač kai apsauginės virusinės programos kainos tikrai pakankamai konkurencingos ir prieinamos kiekvienam.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *