Kas yra VPN?

Kai mūsų gyvenimas jau nebeįsivaizduojamas be kompiuterio, telefono ar kito mobilaus įrenginio, tikriausiai jau esate svarstę apie duomenų apsaugą internete. Neretai tenka išgirsti, jog buvo įsilaužta į kažkieno elektroninį paštą, prisijungta prie kompiuterio ir nutekinti asmeniniai duomenys ar nuotraukos, visuomenei atskleisti faktai, kurių kibernetinės atakos auka niekam nenorėjo ir neketino rodyti. Tai yra liūdna šių laikų realybė ir kasdienybė – šiandien daug svarbiau apsaugoti savo kompiuterį, nei užrakinti duris, nes mūsų kompiuteriuose yra beveik visas gyvenimas: pinigai, nuotraukos, pokalbiai, asmeniniai dokumentai ir pan.

Taigi kaip apsisaugoti? Keli iš gerai žinomų būdų galėtų būti ilgas, saugus slaptažodis, tai pat saugumo nustatymų jūsų lankomuose portaluose sekimas ir atnaujinimas.

Tačiau, jei iš tiesų pradėjote domėtis savo saugumu internete, turite žinoti, jog vien šiais būdais pasitikėti negalima, o patyrusiam įsilaužėliui visiškai nesunku įveikti slaptžodžius ar apeiti portalų saugumo nustatymus.

Vienas iš veiksmingiausių ir greičiausių būdų apsaugoti save nuo nepageidaujamų svečių savo kompiuteryje yra VPN naudojimas. Svarbu žinoti, kad VPN taip pat negarantuoja absoliutaus saugumo – abejojama, jog apskritai kažkas gali užtikrinti šimtaprocentinį saugumą internete, tačiau šiai dienai VPN yra geriausias būdas apsisaugoti nuo internetinių įsilaužimų.
 
 

Kas yra VPN?

Internete galima rasti nesuskaičiuojamą daugybę paaiškinimų, kas yra VPN ir kaip jis veikia. Paraidžiuii, VPN – tai virtualus privatus tinklas (virtual private network). Pats VPN nėra internetinis ryšys, tai tik saugus būdas prisijungti prie interneto. Paprastam, su internetinėmis technologijomis mažai bendro turinčiam žmogui, tai suprasti išties sunku. Nenaudojant daug specifinių terminų, trumpai VPN galima apibūdinti kaip priemonę, kuri užšifruoja, paslepia jūsų asmeninius duomenis, taip apsaugant Jūsų tapatybę.
 
Įsivaizduokite, jog esate žmogus paveikslėlyje, o debesis – tai internetas, prie kurio prisijungėte per savo kompiuterį.  Paprastai, Jūsų kompiuteris prisijungia prie interneto tiesiogiai per interneto paslaugų tiekėją. Nors prisijungimas ir greitas, tačiau jis nėra saugus ir deja, labai lengvai atsekamas atgal iki Jūsų.
 
Paveiksliukas nr. 1
 
Jungiantis prie interneto per VPN, įsivaizduokite, jog jungiatės prie interneto per saugų tunelį prie serverio, kuris gali būti skirtinguose miestuose ar netgi skirtingose šalyse. Tuomet serveris prisijungia prie interneto Jūsų vardu. Tokio prisijungimo privalumas yra ne tik, jog taip Jūsų duomenys yra saugūs, tačiau Jūs taip pat neparodote ir savo lokacijos – internetas “galvoja”, jog Jūs esate ten, kur yra serveris, per kurį jungiatės.
 
Paveiksliukas nr. 2
 

Kaip atrodo VPN naudojimas realybėje?

 
Labai paprastai. Tarkime, jūs prisijungėte prie neapsaugoto interneto ryšio kavinėje – patikrinote socialinius tinklus, prisijungėte prie darbinio pašto ir atrašėte porą laiškų, padarėte pavedimą per elektroninę bankininkystę. Naudojantis VPN sustabdysite arba labai stipriai sumažinsite tikimybę, jog į jūsų lankomus portalus bus įsilaužta ir bus pavogta vertinga asmeninė ar verslo informacija.
 
Kitas pavyzdys iš realaus gyvenimo yra tarkim Youtube arba Netflix žiūrėjimas. Šie portalai rodo skirtingą turinį skirtingoms šalims. Tarkim, jei esate Lietuvoje, didelė tikimybė, jog negalėsite žiūrėti visų filmų Netflix, kuriuos galėjote žiūrėti būdamas Ispanijoje. Tačiau naudojantis VPN, galite prisijungti prie Netflix per Ispanijoje esantį serverį ir tokiu būdu gauti tokį patį turinį, kokį turėjote fiziškai ten būdamas.
 
Beje, VPN naudojimas yra išties paprastas, net jei Jūs save vertinate kaip žmogų, mažai nusimanantį internetinėse technologijose.
 

Jei VPN toks reikalingas, kodėl dar ne visi jį naudoja?

 
Taip yra dėl kelių priežasčių:
 
1. Daugelis žmonių tiesiog neįvertina rizikos ir nesupranta, kaip iš tiesų lengva įsilaužti į kompiuterį, ypač jei naudojatės viešuoju interneto ryšiu.
 
2. Kai kurie žmonės nenori naudoti VPN, nes VPN šiek tiek sulėtina interneto greitį. Tačiau iš tiesų, paprastam interneto vartotojui, kuris neatlieka jokių rimtesnių operacijų internete, toks sulėtėjimas yra paprasčiausiai nepastebimas.
 
3. Patikimų tiekėjų VPN kainuoja pinigus. Ir nors tai tikrai nėra didelės pinigų sumos, kažkodėl vien žinojimas, jog paslauga yra mokama, atbaido žmones nuo VPN įsigijimo.
 

Kaip išsirinkti patikimą VPN tiekėją?

 
Jei nusprendėte įsigyti VPN, neabejotinai sutiksite, jog šios paslaugos paieška internete pateikia nesuskaičiuojamą daugybę rezultatų ir begales tiekėjų, teigiančių, jog jų VPN yra geriausias. Be to, atrodo, jog kasdien atsiranda vis naujas VPN paslaugos tiekėjas, kuris siūlo kažką, ko iki šiol nesiūlė kiti. Išties, yra nemažai kokybiškų VPN, tačiau daug ir tokių, kurie teikia nekokybiškas paslaugas ir išnyksta taip pat greitai, kaip ir atsiranda.
 
Ieškant VPN tiekėjo, tam kad tikrai būtų užtikrintas Jūsų anonimiškumas, reikia atsižvelgti į keletą svarbių detalių. Dažnai žmonės susigundo nemokamu VPN, net ir matydami aiškius paslaugos trūkumus, lyginant su mokama paslauga. Išties, teoriškai, prastesnis VPN geriau negu jokio, tačiau prisiminkime, kad net ir nemokamo VPN tiekėjai iš kažko turi užsidirbti pinigus, todėl realybėje yra didelė tikimybė, jog Jūsų duomenys bus parduoti reklamos tiekėjams, kas iš esmės reiškia, jog vis tik Jūs nesate toks anonimiškas kaip norite būti. Nemokamo VPN tiekėjai taip pat gali registruoti Jūsų IP adresą, kas, vėlgi, nesuteikia visiškai jokio privatumo. Internto greitis naudojant nemokamą VPN greičiausiai bus sumažintas parsisiuntus / išsiuntus nustatytą kiekį duomenų, o norėdami turėti tokį patį greitį, visgi turėsite susimokėti.
 
Keletas patarimų, į ką reikėtų atsižvelgti ieškant patikimo VPN.
 
Serverių lokacijos ir prieinamumas
 
VPN tiekėjas turėtų pasiūlyti kuo didesnį jungčių pasirinkimą, taip pat turėti priėjimą prie serverių kuo daugiau pasaulio šalių. Kuo didesnis prisijungimo lokacijų skaičius, tuo didesnė tikimybę, jog gausite paslaugą, veikiančią be didesnių trikdžių, o taip pat tai turės įtaikos ir interneto greičiui – kuo daugiau prisijungimo vietų, tuo greitesnis internetas.
 
Keli prisijungimai tuo pačiu metu
 
Jei Jūsų namuose yra keli žmonės, besinaudojantys asmeniniais kompiuteriais, reiktų ieškoti tokio VPN tiekėjo, kuris suteiktų galimybę ir šeimoms nariams naudotis paslauga tuo pačiu metu.
 
Neribotas duomenų perdavimas
 
Būkite tikri, jog įsigyjate tokį VPN, kuris neribos duomenų kiekio, kurį galite išsiųsti ar atsisiųsti per tam tikrą laiko tarpą. Šiais laikais, kai duomenų perdavimo srautai yra nežmoniškai dideli, toks dalykas kaip duomenų apribojimas jau apskritai turėtų išeiti iš mados.
 
Jokių veiklos registracijų
 
Nors dauguma VPN tiekėjų nesaugo jokios informacijos apie Jūsų veiklą internete, deja vis dar galima tokių rasti (ypač atidžiai pasidomėkite nemokamos paslaugos tiekėjais). Nėra jokios logiškai paaiškinamos priežasties, kodėl VPN paslaugų tiekėjas turėtų rinkti ir saugoti bet kokius Jūsų veiklos įrašus.
 
Automatinis ryšio nutraukimas VPN sutrikimo atveju
 
Jei Jums itin svarbus Jūsų anonimiškumas, tuomet turėtumėte ieškoti tokio paslaugos tiekėjo, kuris turėtų “ryšio nutraukimo” galimybę. Tai reiškia, jog jei staiga nutrūktų VPN ryšys, dingtų bet koks interneto ryšys ir jokie Jūsų duomenys netaptų matomi.
 
Jei Jums vis tik sunku apsispręsti, kurį VPN tiekėją pasirinkti, skaitykite mūsų išanalizuotus VPN tiekėjų įvertinimus vienoje vietoje.