Windows 10 privatumo nustatymai, kuriuos verta žinoti

 
 
Jei nusprendėte atnaujinti savo Windows operacinę sistemą į Windows 10 arba įsigijote kompiuterį ir ketinate ją susiinstaliuoti, reikia žinoti kelias smulkmenas, kurios padės Jums išlaikyti savo privatumą
 
Windows 10 tikrai skiriasi nuo senesnės versijos Windows 8 – visų pirma, ši nauja versija yra greitesnė už senąją, greičiau veikia Word, Excel ir Powerpoint programos, greičiau atsidaro “Internet Explorer” naršyklė. Naudojimasis šia naršykle turėtų bent minimaliai prailginti kompiuterio baterijos darbo laiką. Kompanija Microsoft taip pat teigia, jog naujoji Windows operacinė sistema yra labiausiai orientuota į saugumą nei iki šiol buvusios versijos. Vienas iš pavyzdžių – Microsoft Intelligent Security Graph. Microsoft pasinaudojo didžiule duomenų baze ir dirbtinio intelekto (angl. “artificial inteligence” arba “AI”) technologijomis ir sukūrė sistemą, kuri aptinka ir pašalina virusus ar kitas kenkėjiškas programas, prieš joms patenkant į jūsų tinklą ar sistemą.
 
„Microsoft“ taip pat pasistengė išplėsti privatumo kontrolę. Dabar vartotojai gali prieiti prie informacijos apie duomenis, kuriuos apie juos renka internetinės aplikacijos, be to, vartotojas turi galimybę labai išsamiai susipažinti su Windows 10 privatumo aplinka, o taip pat pasirinkti nustatymus, pritaikytus pvz. konkrečiai vartotojo lokacijai.
  • Nenaudokite greitųjų nustatymų (angl. "Express Settings") instaliuodami Windows 10 savo kompiuteryje

Atliekant pradinę Windows 10 instaliaciją, galite pasirinkti jau Microsoft parinktus privatumo nustatymus (“Use Express Settings”), tačiau mes rekomenduojame bent peržvelgti kitus galimus privatumo nustatymus (“Learn More” nuoroda), o dar geriau pasirinkti tokius privatumo nustatymus, kuriuo Jums yra labiausiai priimtini (nuoroda “Customise settings”).

Jei pasirinkote Microsoft nustatymus “Express settings”, žinokite, jog bet kuriuo metu juos galite redaguoti ir pritaikyti savo poreikiams.

 

  • Būkite tikri, jog išjungėte reklamų efektyvumo sekimą (angl. "Ad Tracking")

Jei instaliuojantis Windows 10 patys nesirinkote privatumo nustatymų, o tiesiog palikote Microsoft parinktus, galite būti tikri, jog kiekvienas Jūsų žingnis yra sekamas ir visa Jūsų naršymo istorija yra išsaugoma.

Vėliau informacija yra parduodama reklamos partneriams, todėl nusistebėkite, kad internete Jūs matote reklamas daiktų, apie kuriuos, atrodo tik vakar, ieškojote informacijos internete. 

Jei nenorite tokių reklamų, o svarbiausia, jei nenorite, jog kiekvienas Jūsų mygtuko spustelėjimas būtų kažkur užregistruotas, galite tai pakeisti privatumo nustatymuose.  Savo kompiuterio lango apačioje, kairėje pusėje spauskite mygtuką Windows Start, eikite į Nustatymus (“Settings”), toliau į Privatumas (“Privacy”), pasirinkite skiltį “General”.

 

 

Realiai, Jums nereikalingas nei vienas iš Microsoft siūlomų dalykų, todėl drąsiai galite išjungti (“Off”) visus. Beje, reklamos sekimo išjungimas nereiškia, jog Jūs visai nebematysite reklamų. Tai tiesiog reiškia, jog matysite daugiau atsitiktines reklamas, nepritaikytų asmeniškai Jums.

  • Išjunkite lokacijos sekimą

Nėra jokio reikalo turėti lokacijos sekimą savo kompiuteryje, ypač jei turite kompiuterį, kuriuo naudojatės tik namuose ar darbe. Išjungti lokacijos sekimą visai paprasta, tereikia savo kompiuterio lango apačioje, kairėje pusėje spausti mygtuką Windows Start, eiti į Nustatymus (“Settings”), toliau į Privatumas (“Privacy”), ir pasirinkti skiltį “Location”.

  • Nustatykite kameros ir mikrofono naudojimą

Daugelyje kompiuterių yra įmontuotos kameros, kurias internetinės aplikacijos gali aktyvuoti, jei aplikacijos naudotojas duoda leidimą.

Pagalvokite ar tikrai joms to reikia. Jei manote, kad nereikia, galite apriboti aplikacijų, turinčių priėjimą prie šių paslaugų, skaičių.

Tai ypač aktualu, jei esate tėvai ir norite apsaugoti savo vaiko privatumą. Ne visos interaktyviosios svetainės, kuriose naudojamos nešiojamojo kompiuterio kameros, yra tinkamos vaikams, todėl kartais interneto kameros išjungimas tam tikram portalui yra geriausias būdas apsaugoti savo vaikus ir jų tapatybę.

Pasirinkę “Camera”, išjunkite kameros nustatymus visai arba tik Jūsų pasirinktoms aplikacijoms.

  • Kontroliuokite aplikacijų prisijungimą prie Jūsų asmeninės informacijos, konktatų, kalendoriaus

Jei nieko nekeisite, Microsoft turės priėjimą prie Jūsų asmeninės informacijos (tokios, kaip vardas, nuotrauka, amžius), o taip pat prie visų asmenų, esančių Jūsų konktaktuose, bei prie visų įvykių, kuriuos esate pasižymėję savo kalendoriuje. 

Gerai pagalvokite, kurioms aplikacijoms norite suteikti leidimą naudotis Jūsų asmenine informacija, o kitoms tiesiog uždrauskite prisijungimą.

  • Apribokite prisijungimą prie Jūsų elektroninio pašto

Būkite labai atsargūs patikėdami priėjimą prie savo elektroninio pašto. Realiame gyvenime dažniausiai net artimiausi žmonės nežino Jūsų asmeninio ar darbinio pašto slaptažodžio, nes tai yra Jūsų privati erdvė, ten galbūt yra dalykų, kurių Jūs nenorite niekam rodyti, ten galbūt galima rasti konfidencialių dokumentų, asmeninių nuotraukų ar susirašinėjimų ir t.t.

Įsitikinkite, jog žinote, kokios aplikacijos turi prieigą prie pašto – tam tikroms aplikacijoms išties gali reikėti priėjimo prie Jūsų pašto dėžutės, tačiau būkite tikri, kad Jūs kontroliuojate situaciją ir visuomet žinote, kas turi priėjimą prie Jūsų asmeninių reikalų.

  • Kontroliuokite savarankiškus aplikacijų veiksmus

Daugelis aplikacijų, kurias Jūs parsisiunčiate iš Microsoft Store, net jei jomis aktyviai nesinaudojate, ir toliau veiks fone, siųs ir parsisiųs joms reikalingus duomenis, siųs priminimus, pranešimus ir net savarankiškai atsinaujins į naujesnes versijas.

Nors kai kuriais atvejais kai kurių aplikacijų “savarankiškumas” nėra blogas reiškinys, tačiau dažniausiai tai turi daugiau minusų nei pliusų. Visų pirma, daug greičiau išsikrauna kompiuterio baterija. Toliau – sumažėjęs interneto greitis. Ir žinoma, rizika, jog su aplikacijų siunčiamais duomenimis, bus atsiųstos ir Jums visiškai nereikalingos šiukšlės, o gal net ir virusai.

Aplikacijų veikimą fone galite visiškai išjungti arba bent jau pasistenkite apriboti tas aplikacijas, kurios Jums nėra tokios svarbios.

Tai tik keli, tačiau esminiai patarimai, kaip bent minimaliai pačiam interneto vartotojui prisidėti prie savo saugumo internte. Šiuos saugumo nustatymus gali susitvarkyti bet kas, tai tikrai nereikalauja specialių įgūdžių. Be to, įvaldę šiuos privatumo nustatymus, nuo pavojų internete apsaugosite savo artimuosius, šeimos narius ir, svarbiausia, mažamečius vaikus.

Žinoma, nereikia galvoti, jog visur internete tyko pavojai, o virusai tik ir taikosi įsibrauti į Jūsų kompiuterius, tačiau tikrai dar niekam nepakenkė papildomos žinios, o ypač žinios, kurias galima pritaikyti kasdienybėje.

Windows 10 privatumo nustatymai jau nuo pat pirminės instaliacijos kelia grėsmę asmens duomenų ir veiksmų privatumui. Tačiau Jūs galite tai sustabdyti pasinaudoję šio įrašo patarimais.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *